Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz stosowanym w diagnostyce. Pozwala na penetrację całego ciała albo jego ustalonej części pod kątem stanu zapalnego, uszkodzenia albo zmian nowotworowych. Chory podczas badania spoczywa w ciasnym tunelu maszyny. Kiedy wypada zrobić rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się zwykle USG i RTG, dodatkowo również MRI. Wszystkie wspomniane badania mają wiele zalet ale i ograniczeń. Stąd tak ważne jest uzupełnianie się ich razem, zwiększając szanse na właściwą diagnozę a potem efektywne leczenie.

Potężnym plusem badania MRI może być uzyskanie precyzyjnych obrazów z racji chociażby podania kontrastów i przglądania organizmu pod wieloma płaszczyznami. Nowoczesne urządzenia pozwalają analizować całe ciało, ale też jego wybrane części. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże wielonarządowa analiza sprawdza się w badaniu zmian nowotworowych, przerzutów ale i analizie rozległych uszkodzeń ciała, nazywaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Obok mnóstwa przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ta metoda posiada również wady. Przede wszystkim jest to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, pacjent musi spoczywać w jego trakcie spokojnie co utrudnia wykonanie badania dynamicznego jakże istotnego przy urazach np. narządów ruchu. Niestety na realizację badania w Polsce stale czeka się dość długo. Prędzej osiągalne są RTG bądź USG. Jest możliwość wykonania MRI odpłatnie, cena jednak to nierzadko kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje negatywnie na organizm, aczkolwiek wykluczeni z badania są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różne alergie.

Zalecenia do MRI Warszawa

Po wykonaniu dostępnych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem bywa diagnozowanie chorób układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa istotny w wykrywaniu dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu rozmowy.
Na samo badanie trzeba przyjść w luxnym ubraniu bez metalowych części, nie posiadać kluczy, biżuterii, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), przyjść na badanie na czczo, bez make-up, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby rezygnacji stale przyjmowanych leków.

Jak prześwietla rezonans?

W trakcie badania badany zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, dalej emituje fale radiowe które po drodze trafiają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje informacje o budowie organizmu, opracować komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie wymaga dyscypliny i cierpliwości od pacjenta, ale w zamian daje precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez ograniczeń, jedynie stanowić może zagrożenie dla chorych z rozrusznikiem serca bądź różnymi metalowymi elementami w organizmie, jakie stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Dlatego tak ważny jest wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem czy zabiegiem.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *