Obecnie do wyboru mamy wiele hormonalnych środków antykoncepcyjnych: tabletki, spirale wewnątrzmaciczne, krążki dopochwowe, plastry. Każda z nich ma swoje zalety oraz wady, a ich różne cechy sprawiają, że każda kobieta znajdzie metodą odpowiednią dla siebie. Jednym z najchętniej wybieranych sposobów antykoncepcji są tabletki antykoncepcyjne. Wśród nich wyróżniamy te jedno- i dwuskładnikowe. Czym się różnią i które wybrać?

Co zawierają tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe?

Jak można się domyślić po ich nazwie, główna różnica pomiędzy tymi tabletkami wynika z ilości ich składników. Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe posiadają tylko progestagen – jest to pochodna progesteronu. Ich główne działanie to hamowanie owulacji, bez czego oczywiście nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej. Powodują też zwiększenie lepkości śluzu w szyjce macicy, co utrudnia zapłodnienie.

Ten rodzaj tabletek może być bez problemu zażywany przez kobiety, które karmią piersią, albo które z jakichś względów nie mogą brać leków zawierających estrogen.

Dla kontrastu tabletki dwuskładnikowe posiadają 2 hormony żeńskie: pochodną progesteronu oraz pochodną estrogenu. Ten rodzaj tabletek również powstrzymuje owulację, ale dodatkowo wprowadza zmiany w błonie śluzowej macicy, dzięki czemu staje się ona „nieprzyjazna” dla komórki jajowej.

Najważniejsza różnica w przypadku tabletek jedno- i dwuskładnikowych dotyczy jednak ich sposobu przyjmowania. Te pierwsze muszą być zażywane punktualnie – praktycznie co do minuty. W przypadku tabletek dwuskładnikowych czas ich przyjęcia może się przesuwać do kilku godzin.

Antykoncepcja online – przedłuż receptę bez wychodzenia z domu

Antykoncepcja i recepta online to teraz wygodna metoda na uzyskanie nowego opakowania leków. Oczywiście na początku decyzję o metodzie antykoncepcji musi podjąć ginekolog. Recepta online na kolejną dawkę leków może być jednak przepisana przez medyka online. Podczas konsultacji online lekarz przeprowadzi z nami wywiad, podczas którego zapyta o:

  • nasz wiek
  • aktywność seksualną
  • posiadanie dzieci
  • plany dotyczące macierzyństwa
  • zażywane leki

Na podstawie naszych odpowiedzi potwierdzi, czy powinniśmy kontynuować tę metodę antykoncepcji, czy udać się do lekarza. E-recepta na tabletki antykoncepcyjne to wygodny sposób na przedłużenie naszej wybranej metody zapobiegania ciąży.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *