Zalety, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz wykorzystywanym w diagnostyce. Umożliwia penetrację całego ciała czy też jego ustalonej części pod kątem stanu zapalnego, urazu albo procesów nowotworowych. Pacjent w trakcie badania spoczywa w ciasnym tunelu automatu. Kiedy wypada zrobić rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się zwykle USG i RTG, uzupełniająco również MRI. Wszystkie te badania mają ogrom zalet ale i ograniczeń. Stąd jakże istotne jest uzupełnianie się ich razem, podwyższając szanse na prawidłową diagnozę a później odpowiednie terapie.
Ogromnym plusem badania rezonansem może być uzyskanie dokładnych zdjęć z racji chociażby zastosowania kontrastów i oglądania organizmu pod wieloma płaszczyznami. Najnowszej generacji urządzenia pozwalają analizować całe ciało, ale też jego poszczególne części. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście multinarządowa diagnostyka sprawdza się w wykrywaniu zmian rakowych, guzów ale także analizie wielonarządowych obrażeń, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Mimo mnóstwa przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ta metoda posiada także wady. Przede wszystkim może być to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, chory musi leżeć w jego trakcie bez ruchu co utrudnia wykonanie badania dynamicznego bardzo istotnego przy urazach np. narządów ruchu. Niestety na wykonanie badania w Polsce do dziś oczekuje się dość długo. Szybciej osiągalne są zdjęcia rentgenowskie albo ultrasonografia. Jest opcja wykonania rezonansu na własną rękę, cena jednak to nierzadko kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa niekorzystnie na organizm, jednak wykluczeni z badania są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są wszelkie alergie.

Zalecenia do rezonansu

Po przeprowadzeniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do wstępnej diagnozy, kieruje pacjenta na MRI. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, jamy brzusznej albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem jest diagnozowanie schorzeń układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzmienia kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest istotny w przeglądzie dysfunkcji całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu ankiety.
Na samo badanie należy zgłosić się w nie krępującym ubraniu bez metalowych części, nie posiadać kluczy, biżuterii, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dowód osobisty, badanie poziomu kreatyniny (w przypadku podania kontrastu), przyjść na rezonans magnetyczny warszawa na czczo, bez make-up, kosmetyków na włosach. Nie wymaga się odstawienia stale zażywanych leków.

W jaki sposób prześwietla rezonans?

W trakcie badania badany zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, później wytwarza fale radiowe które na trasie trafiają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje dane o konstrukcji organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Znaczne ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości ze strony pacjenta, ale w nagrodę daje pełen obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez limitów, jedynie nieść może zagrożenie dla pacjentów z rozrusznikiem serca albo innymi metalowymi elementami w organizmie, które stanowią przeciwwskazania do MRI. Dlatego bardzo ważny okazuje się wywiad i udzielanie szczerych odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem albo zabiegiem.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *