Badanie rezonansem magnetycznym, nazywanym zamiennie MRI lub RM, to bardzo często wykorzystywana technika diagnostyki obrazowej. Badanie to jest niezwykle przydatne w określeniu problemów ze zdrowiem pacjenta poprzez badanie wszelkich anatomicznych struktur znajdujących się wewnątrz człowieka. Zaliczają się do nich kości, mózg, serce, kanał szkieletowy, tkanki miękkie.
Rezonans magnetyczny Warszawa – badanie
Rezonans magnetyczny Warszawa. Najważniejszym aspektem wykonywania rezonansu magnetycznego jest to, że jest to badanie bezbolesne. Wykonanie całości procedury waha się od 15 do 45 minut i uzależnione jest od badanego obszaru. Problemy mogą mieć z wykonaniem badania szczególnie osoby dotknięte klaustrofobią, gdyż wnętrze aparatu przeznaczonego do badania jest dość ciasne. Należy zaznaczyć jednak, że przy pacjencie bez przerwy czuwa personel medyczny.
Zaleceniem typowym dla badania jest podejście do niego na czco. Standardową praktyką jest unikanie spożywanie posiłków i napojów na minimum cztery godziny przed podejściem do badania. Z innych przydatnych informacji, osoba przyjmująca stale leki lub insulinę mogą je przyjąć, gdyż nie stanowią one przeciwskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego.
Wykonywanie rezonansu magnetycznego wiązać może się także z podaniem kontrastu. Jest on przeważnie bezpieczny, choć w bardzo rzadkich przypadkach może wywoływać reakcje alergiczne. Z dodatkowych informacji, miesiączka nie jest przeciwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego. Z ciążą sytuacja wygląda nieco specyficznie, gdyż mimo braku przeciwskazań, lekarze zalecają unikania wykonywania rezonansu magnetycznego w pierwszym trymestrze ciąży.
Przeciwskazania
Jak w przypadku przeróżnych innych badań, także rezonans magnetyczny niesie za sobą przeciwskazania. Należy przede wszystkim zacząć od tego, iż silne działanie pola magnetycznego uniemożliwia wykonywnaie badania u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca lub neurostymulatorem. Jest to zbyt niebezpieczne i może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego też bezwzględnie trzeba poinformować lekarza przeprowadzającego badanie rezonansem magnetycznym o jakichkolwiek metalicznych obiektach znajdujących się w ciele człowieka. Zaliczają się do nich śruby, stabilizatory, druty w implantach ortopedycznych, metaliczna proteza dentystyczna czy metaliczna wkładka wewnątrzmaciczna.
Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest podejrzenie istnienia opiłku metalowego w gałce ocznej. Problem ten dotyka najczęściej ślusarzy lub tokarzy i z tego też względu trzeba najpierw przejsć w takiej sytuacji odpowiednie badanie okulistyczne przed podejściem do rezonansu magnetycznego. Opiłek podczas wykonywania badania może bowem nawet trwale uszkodzić gałkę oczną. Podczas badania rezonansem magnetycznym musimy yakże pozbyć się wszelkich metalowych elementów z nasyzch ubrań, telefonów oraz kart płatniczych, aby nie doprowadzić do zniekształcenia obrazu. Nawet niepozorny guzik może doprowadzić do błędnego odczytu obrazu wykonywanego badania.